عاشقانه ای از دل تاریخ فرانسه

آشنایی و دانلود بهترین کتاب ها

عاشقانه ای از دل تاریخ فرانسه

درباره‌ٔ کتاب

زندگینامه آن ماری سلینکو

آنماری سلینکو (1 سپتامبر 1914 – 28 ژوئیه 1986) رمان نویس اتریشی بود که از دهه 1930 تا 1950 چندین کتاب پرفروش به زبان آلمانی نوشت. اگرچه او در آلمان مستقر بود ، در سال 1939 در آغاز جنگ جهانی دوم با شوهر دانمارکی خود به دانمارک پناه برد ، اما سپس در سال 1943 ، آنها دوباره پناهنده شدند ، این بار به سوئد.

بسیاری از رمان های او در فیلم ها اقتباس شده اند و همه به زبان های مختلف ترجمه شده اند. آخرین کار او (دزیره)درباره دزیره کلاری ، نامزد یک بار ناپلئون بناپارت و بعداً ملکه سوئد و نروژ بود. این فیلم به خواهرش لیزلوت اختصاص دارد که توسط نازی ها به قتل رسید. در سال 1954 به 25 زبان ترجمه شد و به یک ماندگار در تاریخ هالیوود تبدیل شد. در این مطلب قصد معرفی رمان دزیره را داریم.

 


 

در مورد چرایی انتخاب سوژه کتاب باید ابتدا با نویسنده اثر بیشتر آشنا شویم. ماری سلینکو سال ۱۹۱۴ در بحبوبهٔ جنگ جهانی اول در وین به‌دنیا آمد. او در جوانی در دانشگاه وین در رشته‌ٔ تاریخ مشغول به تحصیل شد و بعد از ازدواج، در کشور همسرش، یعنی دانمارک اقامت کرد. در جنگ‌ جهانی‌ دوم، بعد از اشغال دانمارک توسط ارتش نازی‌ها به‌همراه همسرش به سوئد رفتند و در آنجا ساکن شدند. در این زمان، او به تحقیق در مورد خاندان سلطنتی سوئد (که هم‌اکنون هم بر این کشور حکومت می‌کنند) پرداخت که با دزیره آشنا شد و پس از ۵ سال پژوهش، تصمیم به نوشتن زندگی‌نامه‌ٔ اوژنی دزیره کلاری گرفت. دزیره دختر یک تاجر ابریشم و اهل مارسی فرانسه بود که در نوجوانی نامزد ناپلئون بناپارت معروف بود. جزئیات این بخش از زندگی او به‌قدری جذابیت داشت که همه‌چیز را برای دست‌به‌قلم کردن سلینکو به‌منظور نوشتن یک رمان تاریخی با پس‌زمینه‌ٔ عاشقانه فراهم کرد.

کتاب به‌صورت مجموعه‌ای از خاطرات، از زمان نوجوانی تا میان‌سالی دزیره از زبان خود او روایت می‌شود. شخصیت دوست‌داشتنی دزیره و البته زندگی پرفرازونشیبش که با زندگی افراد مهمی در زمان خودش در تاریخ فرانسه گره خورده است، این کتاب را به یک اثر پرکشش تبدیل کرده است. همچنین در این کتاب خواننده فرصت دارد تا همزمان با مطالعه زندگی‌نامه دزیره، مروری بر تاریخ فرانسه در زمان قبل و بعد از ناپلئون بناپارت و آشنایی مختصری هم با خاندان سلطنتی سوئد داشته باشد که هم‌اکنون بر این کشور حکومت می‌کنند.

روایت شخصیت ناپلئون بناپارت از منظر دزیره که نامزد سابق او بوده، جالب‌توجه است. همچنین توصیفات بسیاری از زندگی اشرافِ آن زمان فرانسه و خانواده ناپلئون به جذابیت رمان افزوده است.چگونگی شکل گیری رمان دزیره

این رمان در قالب دفتر خاطرات دزیره از سال 1794 تا سال 1829 نوشته شده است. نویسنده تصویری زنده از فرانسه در سالهای بعد از انقلاب و همچنین سلطنت ناپلئون و پیامد های آن را ترسیم می کند. قهرمان دوست داشتنی است و شاهد تکامل او از دختر بودن به سمت زن بودن هستیم. آرمان گرایی ساده لوحانه ی او، اعتقاد او به اینکه حقوق بشری به زودی راهنمای جامعه خواهد بود و عشق غیر انتقادی او به ناپلئون، جای خود را به دنیای واقع بین تر و بالغ تر می دهد، را در بر دارد.

ما با خانواده ی ناپلئون ملاقات می کنیم، که بنظر میرسد یک خانواده حریص باشند. ما می بینیم که ناپلئون اروپا را به جنگ فرو می برد و جلوی خانه ژوزفین(ژوزفین اولین ملکه ی فرانسه پس از انقلاب و با نفوذ ترین زن جهان در دهه ی اول قرن نوزدهم به شمار می آید) او همسر ناپلئون بناپارت بود. را رها می کند. در همین حال، دزیره به دیدن شایستگی های واقعی یک مرد می آید که او را دوست دارد، برنادوت، پادشاه آینده ی سوئد.

اگر تاریخ را دوست دارید دزیره را بخوانید

آن ماری سلینکو توانست یک صحنه ی عاشقانه تاریخی  تاثیر گذار را بنویسد. او همچنین نگاه تیزبینی به واقعیات سیاسی دارد، که این کتاب را جالب تر از بسیاری از عاشقانه های تاریخی می کند. از نظر من، بهترین قسمت این رمان، تصویر ناپلئون به صورت چهره ی بی رحم و حزن انگیزاست، که در عین حال روحانی و از برخی جهات دوست داشتنی و شخصیت داستانی تمام و کمال است. سبک واضح و درست ونسبتا مدرن است.این رمان در مجموع اطلاعات خوبی را دربارهٔ زندگی دزیره کلاری و شخصیت‌های هم‌عصر او در صحنه فرانسه و وضع انقلاب فرانسه به دست می‌دهد.

این یک جهش امید است برای اینکه شما فکر کنید که در حال خواندن یک دفترچه ی خاطرات هستید که در دوره ی ناپلئون نوشته شده است، اما  این رمان را به خاطر شخصیت های به خوبی ترسیم شده و داستان جذاب آن بسیار به شما توصیه میکنیم.آیا این کتاب برای شماست؟

خواندن تاریخ و زندگی‌نامه در قالب رمان همواره جزء پرطرفدارین‌ترین کتاب‌هاست؛ چراکه مخاطب، خود را با یک کتاب صرفاً تاریخی یا صرفاً داستانی روبه‌رو نمی‌بیند. اگرچه مطالعه هر کتابی با موضوعات جداگانه لذت خودش را دارد، اما خواندن تاریخ و زندگی‌نامه در یک کتاب لذت مطالعه را دوچندان می‌کند. اگر به چنین کتاب‌هایی علاقه‌مندید، خواندن کتاب دزیره را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بخش هایی از کتاب

من و ژولی هر دو برخاستیم. ژولی به ژوزف تبسم می‌کرد. نفهمیدم چه شد. دو دقیقه بعد ما چهار نفر بدون حضور مادر و برادرم در باغ بودیم و چون خیابان شنی باغ بسیار باریک است، ناچار بودیم دوبه‌دو حرکت کنیم. ژولی و ژوزف جلو رفتند. من و ناپلئون دنبال آنها قدم می‌زدیم. به مغز خود فشار می‌آوردم که چیزی بگویم. بسیار میل داشتم که خاطرهٔ خوبی از خود در مغز او باقی بگذارم. چنین به‌نظر می‌رسید که او به چیزی توجه ندارد و در افکار خود غوطه‌ور است. آن‌قدر آهسته قدم برمی‌داشت که ژولی و برادرش رفته‌رفته از ما دور شدند. بالاخره فکر کردم او مخصوصاً آهسته حرکت می‌کرده تا ژولی و ژوزف از ما دور شوند. ناگهان ناپلئون سکوت را شکست و گفت: «تصور می‌کنید چه‌موقع برادر من و خواهر شما ازدواج خواهند کرد؟»
در اولین لحظه فکر کردم که متوجه گفتهٔ او نشده و منظور او را نفهمیده‌ام. با تعجب به او نگاه کردم و حس می‌کردم که حالتی وحشت‌زده دارم. مجدد تکرار کرد: «خب چه‌موقع ازدواج می‌کنند؟ امیدوارم زودتر.»
با لکنت گفتم: «بله… اما تازه هم‌اکنون باهم ملاقات کرده‌اند، به‌علاوه ما نمی‌دانیم…»
فورا جواب داد: «این دو نفر برای هم آفریده شده‌اند، شما متوجه این موضوع هستید.»

شخصیت های کتاب دزیره

  • دزیره کلاری که راوی خاطرات داستان است.
  • ژان باپتیست برنادوت همسر دزیره که به پادشاهی سوئد می‌رسد.
  • ناپلئون بناپارت نخستین عاشق دزیره و امپراتور فرانسه.
  • ژوزف بناپارت برادر ناپلئون.
  • ژولی کلاری همسر ژوزف بناپارت و خواهر دزیره.
  • اسکار اول فرزند دزیره و ولیعهد و پادشاه سوئد.

اقتباس از کتاب دزیره

بر اساس این کتابی فیلمی تحت عنوان “Désirée‎”ساخته شده است.فیلمنامه این فیلم را دانیل تاردش بر اساس رمان پرفروش دزیره اثر آن ماری سلینکو نوشته‌است. در این فیلم مارلون براندو در نقش ناپلئون بناپارت و جین سیمونز در نقش دزیره کلاری بازی کرده‌اند.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.